Masz w domu „żywe srebro”, które wciąż biega i ma dużo energii? A może właśnie dziecko jest nieśmiałe, nie wie jak otworzyć się przed rówieśnikami? W obu tych przypadkach sprawdzi się sport w najwyższym wydaniu. Mowa tu oczywiście o piłce nożnej!
Nie tylko dla dziewczyn
Sądząc po transmisjach meczy możesz wysnuć przekonanie, że to sport tylko dla chłopaków. Nic jednak bardziej mylnego. Mimo, że to mężczyźni wiodą tu prym, zgarniając najwyższe stawki za kontrakty reklamowe i klubowe, kobiety również potrafią grać doskonale w football. Podobnie jak chłopaków, tak i dziewczyny ten sport uczy pracy w zespole, refleksu oraz charakteru.
Myliłby się ten, kto twierdzi, że piłka nożna w kobiecym wydaniu będzie mniej agresywna, Niejednokrotnie to właśnie kobiety mają większą wolę walki i zacięcie, grając z zapałem do ostatniego gwizdka sędziego. Możemy mieć tylko nadzieję, że w przyszłości kobieca piłka nożna będzie tak samo dobrze opłacana jak obecnie ta w męskim wydaniu.
Czego uczy piłka nożna?
Po pierwsze, pracy w drużynie i działania na dobro całości a nie jednostki. Po drugie, regularne treningi wymagają silnego charakteru oraz świetnej kondycji. Kolejny aspekt to motoryka, która w przypadku gry w piłkę nożną musi być na najwyższym poziomie. Dziecko przez zabawę uczy się nie tylko podstaw gry w piłkę ale i pracy w grupie. W konsekwencji nawet jeżeli nie będzie grać w piłkę zawodowo, to te dobre nawyki wpłyną dodatnio na jego przyszłe, dorosłe życie.
Jest i ciemniejsza strona. Czasem pojawia się niezdrowa rywalizacja, która może przekreślić wszystkie pozytywne aspekty związane z grą. Gdy dziecko trafi na nieudolnego trenera, ten może zbyt mało albo zbyt dużo od niego wymagać, a co za tym idzie, straci zainteresowanie piłką i samą grą. Inny aspekt to kontuzje, z którymi borykają się nie tylko doświadczeni gracze, ale i właśnie mali zawodnicy. W dużej mierze od trenera i klubu piłkarskiego do którego uczęszcza malec zależy, czy zetknie się z tym już na takim wczesnym etapie.
O tym nie możesz zapomnieć
Jeżeli masz w domu małego sportowca, od początku warto zadbać o dwa ważne aspekty które są naturalne dla zawodowego footballu. Przede wszystkim to odpowiednia dieta. Dziecko, które ma minimum trzy treningi w tygodniu, plus zwykłe zajęcia w szkole, musi mieć właściwie zbilansowaną dietę. To ona będzie odpowiadała w dużej mierze za siłę i odporność młodego gracza. I to dzięki niej, dziecko będzie się dobrze rozwijać.
Jeżeli gra wchodzi na bardziej intensywny poziom, warto zadbać również o wsparcie psychologa. Dla zawodowych graczy, psycholog sportowy nie jest niczym szczególnym. To kolejny etap wsparcia obok fizjoterapeuty oraz dietetyka. Nie można tego zbagatelizować, bo młody człowiek nie zna i nie jest świadom sposobów na radzenie sobie ze stresem i presją otoczenia. A ta ostatnie będzie tym większa, im wyżej zajdzie dziecko jako gwiazda piłki nożnej. Dzieje się to bez względu na płeć czy wiek.
Daj dziecku przestrzeń do rozwoju!
A to oznacza również wybór. Bywa tak, że na początku dzieci z ogromnym entuzjazmem podchodzą do każdego treningu. Jednak wraz z upływem czasu część z nich się zniechęca i nie chce brać udziału w rozgrywkach. Jeżeli dziecko ma robić coś na siłę i tylko dlatego, że rodzic tego po nim oczekuje, to wszystko nie ma sensu. W takim przypadku najlepiej po prostu szczerze porozmawiać z dzieckiem, dając mu przestrzeń do wygadania się.
Nim zaczniemy tyradę o tym, jak wiele poświęcono dla jego gry, posłuchajmy, co ono samo ma do powiedzenia. Nawet w najbardziej banalnych słowach kryje się źródło prawdy, które gdy zbagatelizujemy, może unieszczęśliwić naszą pociechę. A to chyba ostatnie, na co mielibyśmy ochotę, czyż nie?