Jak przygotować piłkarza do biegu ze zwrotami i nawrotami?

Piłka nożna jest specyficznym sportem ze względu na technikę biegu. Piłkarz podczas meczu piłkarskiego wykonuje nie tylko wiele sprintów czy szybkiego biegu, ale często ten bieg jest łamany zwrotem w innym kierunku lub nawrotem. Jak przygotować piłkarza do biegu ze zwrotami i nawrotami?

Pierwszym etapem treningowym jest odpowiednie przygotowanie mięśniowe. Piłkarz musi przygotować mięśnie nóg, korpusu pleców do nagłych zmian kierunku biegu. Bardzo dobre są ćwiczenia statyczne, które poprawią umięśnienie poszczególnych partii mięśni przez ich wyizolowanie. Piłkarz najczęściej zmaga się z przetrenowaniem określonych grup mięśni i niedotrenowaniem innych.

Piłka nożna w Hiszpanii.

Konflikt polega na tym, że zbyt szybko męczące się pracą mięśnie zastępują inne, które spełniają swoje własne funkcje i zastępcze. Przykładem jest mięsień dwugłowy uda, który jest w większości wypadków za słabo rozwinięty. Odpowiada on za zatrzymywanie i start. Mięsień opada z sił i jego rolę przejmuje mięsień czworogłowy uda. Łatwiej jest wtedy o kontuzje mięśniowe. Odpowiednie przygotowanie mięśni dwugłowych, czworogłowych, łydek piszczelowych spowoduje, że organizm będzie miał pełną kontrolę nad ich pracą. Podobnie jest w przypadku mięśni pleców, brzucha czy lędźwi. Ostry skręt powoduje ich maksymalne napięcie ekscentryczne, co przy zbyt słabo rozwiniętej tkance mięśniowej, prowadzi do zerwań i wielomiesięcznych kontuzji.

Siłownia i rozciąganie są najważniejszym, pierwszy etapem przygotowań, szczególnie po dłuższej przerwie. Niektóre partie mięśni szybko zanikają, jak mięsień czworogłowy i należy nad osłabionymi grupami mocno popracować. Siłownię najlepiej jest mieszać z zakresem dynamicznym typu skip, aby pamięć mięśniowa nie zarejestrowała wyłącznie wolnych ruchów. Piłkarz po samej siłowni sprawia wrażenie powolnego i ociężałego nie w wyniku zmęczenia, a przyzwyczajenia mięśni do wolnego zakresu pracy włókien.

Po odpowiednim przygotowaniu mięśni można przejść do ćwiczeń biegowych i zwrotnościowych. Ćwiczenia szybkościowe stymulują mięśnie do większej dynamiki pracy, a siła i rozciągnięcie uzyskane wcześniejszą pracą, pozwolą uniknąć szybkich przeciążeń i kontuzji. Ilość ćwiczeń na zwrotność, przyspieszenie, nawrót jest nieograniczona. Slalomy między stojącymi tyczkami przodem, bokiem, tyłem na dużej szybkości. Biegi do ustawionych w rzędach pachołków. Najpierw bieg sprintem do pierwszych pachołków, powrót tyłem do startu, bieg do drugiej linii pachołków, powrót tyłem do pierwszej linii pachołków i pełny sprint do trzeciej linii.

Zachowanie odpowiedniej kolejności jest bardzo ważne, ponieważ ciężki trening biegowy szybko spowoduje falę kontuzji, mięśniowych, a niektóre mogą trwać wiele miesięcy.