Podstawy futbolu – spalony

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak bardzo ktoś orientuje się w zasadach obowiązujących na murawie, zapytaj, co to jest spalony. Czasem nawet najwięksi fani piłki nożnej nie potrafią tego wyjaśnić. A szkoda, bo to jedno z najbardziej fundamentalnych zagadnień.

Kiedy sędzia odgwizduje spalonego?

Generalnie rzecz ujmując, to sytuacja w której:

  • Piłkarz atakującej drużyny znajduje się na stronie boiska należącej do drużyny przeciwnej
  • Jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż piłka
  • Jest bliżej niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej
  • Piłkarz ma wpływ na przebieg akcji.

Wyobraźmy sobie więc sytuację, w której w momencie podania, piłkarz, do którego jest podawana piłka, musi mieć przed sobą co najmniej dwóch piłkarzy drużyny przeciwnej.

Wejdźmy w szczegóły

Gdy zawodnik spełnia wszystkie przesłanki spalonego, może być ukarany tylko wtedy, gdy bierze aktywny udział w grze przez przyjęcie lub zagranie piłki. Dzieje się to również, gdy przeszkadza przeciwnikowi albo odnosi korzyści z przebywania na tej pozycji. O tym wszystkim decyduje sędzia.

W racjonalnej ocenie nie bierze się pod uwagę momentu otrzymania piłki przez zawodnika, ale sam moment zagrania lub dotknięcia piłki przez innego zawodnika. Gracz jest również na spalonym, gdy linia jego pozycji na boisku wyznaczana jest przez piłkę. Dzieje się tak w sytuacji, gdy drużyna atakująca ma przed sobą do bramki mniej niż dwóch zawodników z przeciwnej drużyny.

Kiedy nie ma spalonego?

Analogicznie można więc wymienić sytuacje, w których spalony nie występuje. Będzie to więc wtedy, gdy gracz znajduje się na własnej połowie boiska. Jednak tylko wtedy gdy otrzymuje piłkę bezpośrednio z rzutu do bramki. Dotyczy to również wrzutu z autu i rzutu rożnego. Kolejna sytuacja, gdy zawodnik zagrywający znajduje się bliżej linii końcowej niż zawodnik, do którego kierowane jest zagranie.