Sędzia to taki gość, którego decyzje są niepodważalne. Jeżeli on na boisku coś zadecyduje, to nikt nie ma prawa podważać jego decyzji. Choć piłkarze nagminnie próbują się tłumaczyć lub perswadować swoje racje. Dzisiaj kilka słów o roli sędziego na meczu piłkarskim.
Zespół sędziów
Każdy mecz jest prowadzony przez grupę sędziów powołanych na określone wydarzenie. Jest więc sędzia główny, który biega po boisku razem z innymi piłkarzami. Prócz tego dwaj sędziowie asystenci, którzy biegają poza boiskiem wzdłuż linii bocznych. Ważną rolę sprawuje również sędzia techniczny, który sygnalizuje zmiany i czas przedłużenia gry.
Mimo, że każda z tych funkcji jest bardzo ważna, to prym wiedzie rola sędziego głównego. Podjęte przez niego decyzje są nieodwołalne i tylko on może zarządzić określone wydarzenie na boisku. Pozostali sędziowie są jedynie pomocnikami, którzy sugerują pewne rzeczy, lecz główny arbiter nie musi ich słuchać.
Co, gdy sędzia zagra piłkę?
Obowiązuje zasada, że sędzia jest powietrzem. W konsekwencji, jeżeli sędzia główny zagra piłkę, lub ta odbije się od niego, gra jest zwyczajnie kontynuowana. Tak samo w przypadku, gdy sędzia zderzy się z jednym z graczy. Gdy odbicie ma zasadniczy wpływ na przebieg gry, ta zostaje wstrzymana i kontynuowana od miejsca, tuż przed odbiciem piłki od sędziego.
Niezależność sędziowska
Niezawisłość sądów to powszechna zasada, która ma swoje odwołanie zarówno w przypadku prawa jak i piłki nożnej. Znaczy to mniej więcej tyle, że np w meczach międzypaństwowych, nie mogą pochodzić z krajów, których drużyny uczestniczą w spotkaniu. Jeżeli jakiemuś sędziemu udowodni się stronniczość lub sprzedawanie meczy, ten zostaje ukarany finansowo i zawieszony w prawach sędziego nawet od kilku miesięcy do kilku lat. Zdarzyły się przypadki, gdy sędzia został dożywotnio wycofany z rozgrywek.
Zmiana sędziego
Arbiter też człowiek i jemu również mogą przydarzyć się nieprzewidziane wypadki podczas meczu. Każdy mecz jest obstawiony sędzią głównym i jego zmiennikiem, w przypadku kontuzji. Niemniej jednak każdy sędzia bierze sobie za punkt honoru, aby brać czynny udział przez cały czas trwania meczu.
Sędziowie są również punktowani i oceniani przez niezależną federację sędziów. To od ich oceny zależy, czy konkretna osoba dostanie powołanie do sędziowania w krajowych lub międzynarodowych rozgrywkach. Nie ma limitu co do wieku sędziego. Jednak jest to niezwykle wymagające zajęcie, które wymaga nie tylko żelaznej kondycji, ale i spostrzegawczości i szybkiego czasu reakcji.