Patrząc na napięty terminarz meczy piłki nożnej rozgrywanej podczas jednego roku, można się nieźle zgubić. Ta najpopularniejsza na świecie dyscyplina sportowa ma w konsekwencji najbardziej rozbudowane rozgrywki w światowej skali. Oto ściąga, by zrozumieć o co chodzi!
Dwa systemy
Na początku warto rozróżnić dwa systemy rozgrywek. Pierwszy z nich to ligowy, gdzie konkretne drużyny rozgrywają między sobą mecze, tzw każdy z każdym. Zespół musi zagrać określoną w regulaminie liczbę meczy w danym sezonie. Są to najczęściej dwa, z których jeden grają u siebie, a drugi na wyjeździe. Dzięki przyznawanym punktom, można wyłonić zwycięzcę.
Punktacja jest jasna i przestrzegana właściwie bez względu na szerokość geograficzną. Za wygrany mecz drużyna otrzymuje 3 punkty. Za remis, obie drużyny mają po 1 punkcie. Przegrana to rzecz jasna 0 punktów. Wygrywa zespół, który tych punktów ma najwięcej. Jeżeli są zespoły, które mają ich tyle samo, co bardzo często się zdarza, kolejnym czynnikiem decydującym jest wygrana w meczach bezpośrednich. A gdy i tu jest remis, bierze się pod uwagę bilans bramek, a potem, już w ostateczności, liczba strzelonych bramek.
Drugi ze wspomnianych systemów jest nazywany pucharowym. To rozgrywane są mecze tylko między rozlosowanymi w pary zespołami, jak np przy okazji rozgrywek mundial. Do dalszej rundy awansuje zespół, który okazuje się być lepszy w bezpośredniej rywalizacji.
System mieszany
Istnieją rozgrywki międzynarodowe, gdzie system pucharowy miesza się z ligowym. Ma to miejsce np podczas każdych mistrzostw świata. W pierwszej fazie rozgrywki przeprowadzane są w grupach, w systemie ligowym, czyli każdy z każdym. Jednak od drugiej fazy, czyli od 1/8 aż do finału, drużyny grają między sobą w systemie pucharowym. Mówiąc bardziej obrazowo, kto przegra ten odpada. Więcej nowości z piłkarskiego świata na pilka.com.pl