Piłka nożna, określana także jako futbol to jeden z najpopularniejszych sportów zespołowych na całym świecie. Przyczyniają się do tego niewątpliwie proste zasady gry oraz fakt, iż jest to sport, który może uprawiać właściwie każdy chłopak, czy dziewczyna.
Żeby rozpocząć trenowanie tejże dyscypliny sportowej, nie trzeba, w przeciwieństwie do niektórych innych sportów, żadnych większych nakładów finansowych na początku. Wystarczy strój sportowy, piłka, plac do gry i można rozpoczynać grę.
Co warto wiedzieć o historii futbolu?
Chociaż pierwsze wzmianki o piłki nożnej sięgają już starożytności, jej obecności można się doszukiwać w tym okresie w Chinach oraz Grecji, to jednak ojczyzną futbolu jest Wielka Brytania. Za początkową datę powstania tego sportu uznaje się dzień 24 października 1857 roku-wtedy powstał klub piłkarski Sheffield Football Club, który jest uznawany za najstarszy na świecie.
1870r. – utworzenie The Football Association
W roku 1870 został utworzony angielski związek piłki nożnej The Football Association, a rok później rozpoczęły się regularne rozgrywki, w których udział wzięło 15 drużyn. Tym sposobem piłka nożna stała się na Wyspach Brytyjskich sportem narodowym.
1900r. – piłka nożna dyscypliną olimpijską
Od roku 1900 jest to dyscyplina olimpijska, natomiast na rok 1930 przypadają pierwsze w historii Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które zostały rozegrane w Urugwaju. Jeżeli chodzi o nasz kraj, to pierwszy klub piłkarski powstał w 1904 rok i była to Pogoń Lwów, natomiast założenie Polskiego Związku Piłki Nożnej nastąpiło po zakończeniu pierwszej wojny światowej, dokładnie na zjeździe założycielskim odbywającym się w Warszawie w dniach 20-21 grudnia 1919 roku.
Pomimo że zasady gry w piłkę nożną i pierwszy klub piłkarski postały w Anglii, to reprezentacja tego kraju tytuł najlepszej drużyny globu zdobyła dopiero w roku 1966 podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych na stadionach angielskich.
Tutaj znajdziesz więcej ciekawych faktów o futbolu: https://www.futbolonline.pl/ciekawostki-futbolowe-skad-pochodzi-pilka-nozna/.