Ciekawe typy na Euro 2028, czy wiesz które kraje chcą rozegrać turniej?

Po UEFA Euro 2020 wyciągnięto właściwe wnioski. Organizacja rozgrywek na terenie całej Europy to nie było dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla tych drużyn, które musiały przemieszczać się z jednego na drugi koniec kontynentu. Kto więc będzie gospodarzem rozgrywek na Euro 2028?

Komentarze po Euro 2020

Powoli przechodzą już do historii. Rozgrywane w wielu europejskich miastach mecze sprawiały, że tak naprawdę ani kibice ani piłkarze nie odczuli w pełni pozytywnej atmosfery rozgrywek. Te mistrzostwa z wielu przyczyn okazały się kontrowersyjne. Z jednej strony, decyzje sędziowskie, z drugiej, niekiedy fatalny stan murawy. Jednak UEFA Euro 2020 przeszło już do historii. Czas na określenie nowej strategii, która zaowocuje świetnymi rozgrywkami za kilka lat. 

Ciekawe kandydatury

Pierwszym oficjalnym sygnałem, jaki otrzymała UEFA była kandydatura Turcji. Kraj ten bezskutecznie usiłuje być organizatorem tej imprezy już od 2008 roku. Być może w tym roku się uda? Jej największą siłą jest najlepsza znajomość przepisów oraz surowych restrykcji, jakie ma UEFA. Jeszcze nigdy w historii tego kraju, nie rozgrywała się tam żadna większa impreza sportowa związana z piłką nożną. To z kolei kraj, który ma bardzo dużo do zaoferowania zarówno w kwestii zaplecza piłkarskiego, jak i zachwycających atrakcji turystycznych. 

Druga oferta wpłynęła od czterech państw, które chcą razem zająć się współorganizacja mistrzostw europy. Są to Bułgaria, Rumunia, Grecja i Serbia. W historii tych wydarzeń sportowych już nie raz zdarzało się, aby organizacją zajęły się dwa kraje, jednak czterech jeszcze nie było. Atutem tu jest z pewnością dostosowana infrastruktura i świetne zaplecze turystyczne. Minus jaki widać gołym okiem, to konieczność przemieszczania się, często na spore odległości. Nikt chyba nie chce mieć powtórki z Euro 2020. 

Tu też chcą mieć Euro

Podobną chęć związku czterech krajów wyrażają Dania, Finlandia, Norwegia oraz Szwecja. Rozgrywki w tych krajach również niosą za sobą konieczność uciążliwego przemieszczania się. Plusem jest jednak rewelacyjnie dostosowana infrastruktura, która dzięki swojej innowacyjności, błyskawicznie dostosuje się do wymogów UEFA. 

Kolejne europejskie kraje, które chcą razem podjąć się organizacji tego wydarzenia to Portugalia z Hiszpanią. Kraje te mają piłkę nożną na wysokim poziomie, więc nie można się obawiać o złą murawę czy niedostosowanie stadionów pod rozgrywki. Gdyby to właśnie w tych krajach rozegrało się UEFA Euro, możemy liczyć na prawdziwą fiestę i święto tego popularnego sportu. 

Starzy wyjadacze również marzą

O organizowanie UEFA 2028 ubiegają się również kraje mające silne piłkarskie korzenie. Jednym z nich jest Anglia, która w ostatnich rozgrywkach przegrała w rzutach karnych walkę o mistrzostwo. Nie da się ukryć, że w WIelkiej Brytanii piłka nożna to sport narodowy, mający ogromną ilość fanów. Kolejnym są obecni mistrzowie Euro 2020, czyli Włosi. Na ostatnich mistrzostwach grali jak z nut, w niczym nie przypominając swoich wcześniejszych występów. Zaowocowało to spektakularną wygraną. Czy uda im się również z organizacją mistrzostw? Czas pokaże.