Najciekawsze piłkarskie rekordy Guinnessa

Piłka nożna to sport, który jest popularny niemal w każdym zakątku naszego globu. Nic więc dziwnego, że przez lata doczekał się wielu wspaniałych rekordów, również tych zapisanych w księdze Guinnessa, które mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Niektóre rekordy w piłce nożnej są znane wśród miłośników futbolu, inne jednak mogą zaskoczyć nawet najbardziej zagorzałych fanów piłki nożnej. Jakie są najciekawsze piłkarskie rekordy Guinnessa? Podpowiadamy.

Piłkarskie rekordy Guinnessa – najwięcej zdobytych bramek

Wśród rekordów, które zapisały się w księdze Guinnessa, możemy znaleźć przede wszystkim te dotyczące liczby zdobytych bramek. W tym obszarze już od pewnego czasu pojedynek toczy się między Cristiano Ronaldo a Leo Messi. Jak donoszą specjaliści, którzy prowadzą stronę: www.rankinglegalnych.pl, to do Portugalczyka należą rekordy Guinnessa dotyczące największej liczby goli w drużynie narodowej czy największej ilości trafień w klubowych rozrywkach międzynarodowych. Dodatkowo Cristiano Ronaldo może pochwalić się największą liczbą bramek z rzutów karnych.

Leo Messi jednak również ma na swoim koncie wyśrubowany rekord Guinnessa goli zdobytych dla jednego klubu. Mowa tutaj o 672 golach dla Barcelony. Piłkarzem, który również zapisał się w księdze rekordów piłkarskich Guinnessa, jest legendarny Pele. Pobił on rekord całkowitej liczby strzelonych bramek, wliczając w to także karierę juniorską oraz nieoficjalne mecze. Cristiano Ronaldo może pochwalić się jednak rekordem największej liczby strzelonych bramek na oficjalnych meczach.

Polscy piłkarze w księdze rekordów Guinnessa

Mimo że rekordy dotyczące największej liczby zdobytych bramek wciąż należą do Cristiano Ronaldo, a także Messiego to również polski światowej sławy piłkarz może pochwalić się sporymi osiągnięciami. Robert Lewandowski ustanowił dwa rekordy Guinnessa w jednym meczu na spotkaniu Bayernu z Wolfsburgiem w 2015 roku. Wówczas zdobył 5 bramek w ciągu 9 minut. Jest to najwyższa zdobycz bramkowa rezerwowego w historii piłki nożnej, a jednocześnie najkrótszy czas, który wyniósł dokładnie 4 minuty 52 sekundy, w jakim kiedykolwiek podczas profesjonalnego spotkania piłkarskiego zostały strzelone 4 gole. Kolejnym spektakularnym rekordem Guinnessa Lewandowskiego są tytuły króla strzelców na poziomie trzeciej, drugiej i pierwszej ligi.

Niechlubnym rekordem Guinnessa może pochwalić się również inny Polak, a mianowicie Artur Boruc. Podczas spotkania Premier League Stoke City vs Southampton FC w 2013 roku bośniacki piłkarz Asmir Begović strzelił mu gola niemal ze 100 metrów. W związku z tym Artur Boruc jest bramkarzem, który wpuścił piłkę do siatki z największej odległości w historii futbolu, dokładnie 91,9 m.

Ciekawe piłkarskie rekordy Guinnessa

Ciekawych piłkarskich rekordów Guinnessa jest wiele. Na przykład najstarszy profesjonalny piłkarz w księdze rekordów Guinnessa to Kaziuoshi Miura, który miał 54 lata podpisując profesjonalny kontrakt z czwartą drużyną ligi japońskiej. Największym obieżyświatem piłkarskim jest z kolei urugwajski napastnik Sebastian Abreu, który pobił rekord Guinnessa w ilości zmian klubowych barw. Zawstydzającym rekordem Guinessa, który należy do napastnika Argentyny Martin Palermo jest ten dotyczący trzech chybionych na oficjalnym meczu “jedenastek”.