Piłka nożna na igrzyskach olimpijskich? Tak, oni też grają!

Letnie Igrzyska Olimpijskie to prawdziwe święto dla wszystkich sportowców. Przygotowują się do niego całymi latami, ćwicząc formę i trenując w imię jednego – złotego medalu olimpijskiego. O ile oczywiste jest pojawienie się tam lekkoatletów, o tyle piłka nożna już nie do końca. A jednak, tam również grają w football. I to na najwyższym poziomie!

Jak to się zaczęło

Pierwszy raz piłkę nożną dopuszczono do rozgrywek na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1900 roku, w Paryżu. Tylko raz w historii igrzysk nie znalazły się w programie, było to podczas igrzysk w Los Angeles w 1932 roku. Warto też dodać, że pierwszy raz kobiety zagrały na igrzyskach w piłkę nożną dopiero w 1996 roku w Atlancie. Od tego czasu występują nieprzerwanie co cztery lata. 

Olimpiada nie dla wszystkich

Ciekawym jest fakt, że nie wszyscy piłkarze mogą być powołani do gry na olimpiadzie. Obecne przepisy są bardzo restrykcyjne w tej kwestii. Kluczowe jest ograniczenie wiekowe, na podstawie którego w drużynie może występować nie więcej niż 3 zawodników w dowolnym wieku. Reszta nie może przekroczyć 23 roku życia. Bardzo często więc reprezentacja olimpijska danego kraju nazywana jest jednocześnie reprezentacją narodową U-23.

Takie ograniczenia mają swoje usprawiedliwienie. Gdyby każdy kraj wprowadzał swoich profesjonalnych zawodników, całe wydarzenie przypominałoby zwykłe rozgrywki mundialowe albo Euro. A w olimpiadzie przecież nie o to chodzi. Rozgrywki na tej imprezie sportowej to świetny przegląd młodych talentów, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z profesjonalną piłką nożną. To tu właśnie można spotkać na trybunach najwięcej łowców najlepszych piłkarzy, którym zapewne będą zaoferowane korzystne kontrakty.

Medale i wyróżnienia

Na pierwszej olimpiadzie, tej z 1900 roku, złoty medal przypadł Wielkiej Brytanii, Srebrny Francji a brązowy Belgii. Od tego czasu ogólna klasyfikacja medalowa mężczyzn prezentuje się już inaczej. W klasyfikacji mężczyzn, prym wiodą Węgry, następnie Wielka Brytania a potem Argentyna. Wśród kobiet, pierwsze miejsce mają Stany Zjednoczone, następnie Niemcy a potem Norwegia. 

Polska na olimpiadzie

Pierwszy raz reprezentacja naszego kraju wystąpiła na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Niestety nie wyszli z grupy. Kolejne rozgrywki w Berlinie (1936) były już lepsze, Polska zajęła wtedy 4 miejsce. Olimpiada w Helsinkach z 1952 roku przyniosła spadek w fazie II rudny pucharowej. 8 lat później, w Rzymie, Polska nie wyszła z I rudny grupowej. 

Dopiero igrzyska w Monachium, z 1972 roku dały naszej reprezentacji 1 miejsce. Drużyna pod wodzą Kazimierza Górnego po wielu latach w końcu mogła poszczycić się złotym medalem. Igrzyska w Monteralu w 1976 roku oraz w Barcelonie, w 1992 roku przyniosły polskim piłkarzom srebro. Warto dodać, że od czasu Barcelony, polska reprezentacja U-23 nie dostała się na Igrzyska Olimpijskie. Możemy mieć tylko nadzieję, że w przyszłości to się zmieni. W końcu mamy tylu świetnie zapowiadających się piłkarzy!